Víš, kde je v Praze Hlavní nádraží, jak se tam dostaneš veřejnou dopravou, kde si koupíš jízdenky, kolik stojí cesta vlakem pro školní třídu třeba do Benešova u Prahy, jak se nádraží v průběhu času jmenovalo, kolik má pater, nástupišť, kde se dá na nádraží najíst, koupit suvenýry, potraviny, knížky, kde se dá uložit zavadlo a kolik tě to bude stát? Dokážeš zjistit z jakého nástupiště odjíždí tvůj vlak a kudy k němu dojdeš? A víš, že nádraží má kromě nové části i krásnou historickou budovu s kavárnou a kolik v ní zaplatíš za coca-colu nebo horkou čokoládu?
Nejen na tyto otázky v angličtině hledali odpovědi žáci 6. ročníku při výpravě na pražské Hlavní nádraží v dubnu a květnu. Od školy jsme jeli tramvají, zpět do Strašnic vlakem a na závěr jsme se odměnili zmrzlinou. Ze tří šestých tříd si s pracovním listem nejlépe poradil tým z 6.C ve složení Soňa Staňková, Polina Sulima a Viki Tanková. Děvčata nejenže měla nerychlejší čas (45 minut), také zvládla splnit všechny zadané úkoly. Velká gratulace ke skvělému týmovému výkonu!
Kromě zvládnutí orientace na velkém a rušném nádraží jsme se dozvěděli, proč je na prvním nástupišti památník muže, dvou dětí a kufru a v podchodu u příchodu k nástupištím další památník v podobě vlakových dveří s malýma i velkýma rukama na skleněné výplni. Před vypuknutím druhé světové války a uzavřením československých hranic odjelo z Hlavního nádraží celkem 669 židovských dětí do Anglie (téměř tolik, kolik je v naší škole žáků), do bezpečí a náhradních rodin, aby zde přečkaly válku. Většina jejich rodičů a příbuzných, kteří zůstali, zahynula v koncentračních a vyhlazovacích táborech. Děti zachránil Angličan Sir Nicholas Winton. O něm a o jedné ze zachráněných dívek Věře si teď čteme anglicky v krásně ilustrované knize Nicky & Vera od českého autora Petra Síse.
Děkujeme paní asistentce Zuzaně Pechové za doprovod, podporu a pomoc a všem žákům za jejich odvahu při prozkoumávání nádraží a týmovou soudržnost! Cesta je cíl!